Slavnostní poklep základního kamene Kampusu Neředín v Olomouci

Olomouc (25. srpna 2014) – Slavnostně a ve sportovním duchu zahájili představitelé Univerzity Palackého, olomouckého regionu, generálního zhotovitele stavby a další hosté výstavbu aplikačního centra BALUO, jedné z částí Kampusu Neředín, v němž se prolne oblast výzkumu lidského pohybu s praxí při vývoji nových sportovních a rehabilitačních pomůcek a zařízení.

Výstavbou aplikačního centra získá fakulta více než 4 000 metrů čtverečních sportovišť, kanceláří, prototypových dílen a dalších prostor k pronájmu. Na novostavbu v rámci projektu Kampus Neředín naváže v příštím roce rekonstrukce objektu někdejší vojenské prádelny, kde vzniknou moderní laboratoře pro fakultní Centrum kinantropologického výzkumu.

„Srdcem kampusu bude liniová stavba s padesátimetrovou testovací běžeckou dráhou v patře. Bude to taková housenka, která všechny ostatní objekty propojí. Nahoře na dráze se bude pohybovat v rychlosti 30 km za hodinu, v přízemí to budou spíše 4 km za hodinu, tam bude spousta důvodů, proč zpomalit nebo zastavit: recepce, občerstvení v centru zdravé výživy, edukační prostory. Tento objekt bude plnit roli prvního kontaktu s návštěvníky,“ uvedl Miroslav Pospíšil, jeden z autorů architektonické podoby projektu.

 

Komerční výzkum i volnočasové aktivity

 

V dalších objektech vznikne pětadvacetimetrový bazén s testovací plaveckou dráhou, bazén s protiproudem, sportovní hala nebo menší víceúčelová tělocvična s tatami, trampolínovou jámou či horolezeckou stěnou. Testovací prostory budou vybaveny nejmodernější záznamovou technikou.

„Pokud se nám podaří vybudovat podobné podmínky pro trénování a testování, jako mají ve špičkových centrech na Západě, mohla by být Olomouc takovým centrem pro střední Evropu. BALUO bude ale zaměřeno i komerčně, chceme být partnery pro firmy, které hledají inspiraci pro nové produkty a služby v oblasti zdravého životního stylu a pohybové aktivity. Zároveň ale budou sportoviště sloužit k volnočasovému vyžití studentů a veřejnosti, komplex tak zatraktivní i bydlení v Neředíně,“ doplnil manažer centra BALUO David Másilka.

Náklady na výstavbu centra BALUO dosáhnou výše 160 milionů, přičemž 120 milionů získala Univerzita Palackého z programu podpory Prosperita Operačního programu Podnikání a inovace, jehož poskytovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Přestavba bývalé prádelny na moderní kinantropologické centrum je rozpočtována na 125 milionů, část nákladů uhradí dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Celý sportovně-výzkumný komplex má být dokončen v roce 2016.

Generálním dodavatelem stavby je společnost GEMO OLOMOUC, spol. s r.o.

Zdroj: www.upol.cz