Olomouc městem vědy

Ve středu 28. listopadu 2012 byl slavnostním přestřižením pásky otevřen Ústav translační a molekulární medicíny v Olomouci.

Nové centrum Ústavu translační a molekulární medicíny, které lze bezesporu považovat za špičku v rámci střední Evropy, otevřela dnes Univerzita Palackého Olomouci. Generálním dodavatelem tohoto významného projektu ve výši téměř 900 mil korun byla stavební společnost GEMO OLOMOUC, spol. s r.o.

Ústav translační a molekulární medicíny University Palackého v Olomouci se čtyřmitisíci sedmisty metry čtverečních laboratoří a unikátními technologiemi cca za půl miliardy korun vytvořil nadstandardní zázemí pro odborníky z ČR i celého světa, kteří hledají nové léky především na nádorová a infekční onemocnění. Za největší úspěch považuje ředitel ÚMTM Marián Hajdúch skutečnost, že se daří do Olomouce přilákat kvalitní pracovníky, kteří jsou zárukou budoucí udržitelnosti projektu. „O práci u nás je velký zájem. Přibližně deset procent zaměstnanců jsou cizinci, od Japonska přes Indii až po sousední Polsko a Slovensko,“ uvedl Hajdúch.

Součástí slavnostního aktu byl i podpis Memoranda o vzniku Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který by měl vyrůst na třiceti hektarech v jihozápadní části Olomouce a z části na území obce Hněvotín. Má na Hanou přilákat investory, kteří se pohybují v oblasti biomedicíny a kteří by právě svojí ekonomickou aktivitou navazovali na práci vědců z tohoto ústavu. Na obsazení a vytváření podmínek pro potenciální investory se dohodli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (agentura CzechInvest), statutárního města Olomouce, Univerzity Palackého v Olomouci, Fakultní nemocnice Olomouc, Klastr MedChemBio a Technologického parku a.s..

„Investiční projekty z oblasti biomedicíny a biotechnologií představují přidanou hodnotu, která je jedním z pilířů konkurenceschopnosti naší země,“ prohlásila Hana Chlebná za CzechInvest při podpisu společného memoranda. Cílem ministerstva průmyslu a obchodu a CzechInvestu je umístit do parku co nejvíce kvalitních zahraničních a tuzemských investorů, kteří pomohou tento perspektivní obor v České republice dále rozvíjet

Zdroj: www.lfp.cuni.cz, www.strediskovedy.cz

V Olomouci 28.11.2012